top of page
  • Obrázek autoraHonza R.

O RUNÁCH A JEJICH KOSMOLOGII


Po devět věků na Yggdrasilu visel jsem a runy my byly předány, stal jsem se jimi, do kostí se mi vypálili, pohled svévolnictví jsem odevzdal, toto jsem lidem přinesl…


Začali jsme informacemi, které se dočteme v Eddě o Odinovi, Wuotanovi. Kdo studuje mytologii, povšiml si, jak k nám promlouvá v alegoriích, popisuje kosmologii a popisuje naše vnitřní mystické stavy, kterými procházíme na naší cestě z malého domova Domů.


Runy jsou v podstatě kompletním schématem našich prvních kroků, které zde poznáváme ve hmotě, kráčejíc přes životy a smrti za Světlem a Řádem. Na úvod si povíme o pár mystifikacích, které lidé runám provedli, neb lidé umí vnést chaos do všeho, aby se pak učili řádu. Existuje spousta dohadů, debat a pří, zda je run 18, či 24, či 32, zda k nim patří takové a takové stromy, kameny, mají takové a takové barvy, vyslovují se takhle a takhle ne…


Největší záhul dostaly runy v období romantismu, který svými iluzemi zmršil ledasco, ale to nám vadit nemusí, odkaz tu stále je a kdo hledá a cvičí, uvědomuje si a nachází. Představme si, že náš Vesmír má určitou strukturu a pro nás jde symbolizovat vzorem dvou v sobě složených šestiúhelníků, které mají své okrajové a vnitřní body. Tak, jak vypadá kabalistický strom, vypadá i strom runový. Zde je dobré si připomenout větu, že runy jsou asi tak vikinské, jako je kabala židovská, nene, obojí pochází od předchozích kultur.


My se vrátíme k tomu vzoru a všimneme si, že do šestiúhelníkových vzorů jdou runy zapisovat jedna radost. Aha, trkne nás, oni propojují určitá centra stromu života a to vypovídá především o jejich funkci. A pokud se učíme a pozorujeme souvislosti mezi stromem života Vesmíru a stromem života, který je vkopírován do nás – malé ve velkém, velké v malém – začíná se nám poodhalovat život ve své plné kráse a komu je to přirozené a sympatické, tomu jsou runy průvodcem cestou poznání.


Každá runa má specifickou vibraci v souvislosti s centry, které propojuje, proto vibruje i v určitých rovinách zabarvení. Kdo cvičí a začíná vnímat, všímá si, jak mají runy jinou barvu ve dne, jinou v noci. Musí též dodržovat princip duality, mají též moc, která nás dokáže povznést, či nás uvrhnout do demonia chaosu, to je ale věc naší povahy a toho, jak runy používáme. Připomeňme si různé zneužívání run na čaruňky pod chtíčem, přivolávání věcí za účelem obohacení a podobně. Jde to i jinak a pokud se runovými principy stáváme, nechceme je ovládat, vyzařujeme přirozenosti, které přinášejí do našeho života hojnost a blahobyt v přirozených formách a ne formou, že jsme just a ve chtění a zoufalství něco chtěli, tak jsme si to na úkor něčeho a někoho jiného přivolali, a to na úkor se časem připomene s pohledávkou :D .


Kdo s nimi cvičí, všiml si, kolik názvů vzniklo z různých nářečí. A kdo cvičí víc, všiml si, že energeticky jde hlavně o první písmeno a první slabiku, kterými runa začíná. To je v podstatě její hlavní pole působnosti ( Ur, Bar, Man, Dag atd.).


Zároveň si všimne, že kombinace prvního písmene runy se samohláskami dělá mnohé ( Fa, Fehu – Fa, Fe, Fi, Fo, Fu apod.). Runy jsou především o cvičení. Každý si osvojí jemu přirozený systém, který mu posiluje disciplínu. Můžeme si například vytáhnout runu vždy na úplněk a do úplňku dalšího ji denně cvičit. Můžeme si tahat runu v den našeho narození a cvičit ji v těchto cyklech ( např. jsem narozený 22. den v měsíci a každého 22. si můžu tahat runu). Časem a praxí se cvičí různé runové kombinace, podobně jako jsou v kabale a hermetice dvojklíče, trojklíče, podobně, jako jsou v tai-chi a čchi-kungu různé sestavy.


Cvičit každý den jinou runu je netrpělivé a dělá to mrdník :D. Je vhodné, když každý začne s runou Man a s runou Is . Runa Man ( mannaz ) se v novějším futharku jmenuje Algiz a Mannaz je přiřazen k runě, která vypadá jinak, jenže cvičící si všimne, jak některé runy povstaly z run předešlých, všimne si, že se jedné o další principy, které vycházejí z principů vyšších a dochází mu, jak si s runami může hrát, jak se doplňují, jak se některé ze sebe navzájem skládají a tvoří kombinace. A u Mannaz a Algiz si hned všimneme, jak k nim patří i Ehwaz a popisuje cestu vědomí ve Vesmíru, ve hmotě i ve hmotě v těle se specifickým pohlavím atd. Is, Isa, Eis, je runa, která nás nejvíce učí vnitřnímu klidu a ponoření se do ticha Vesmíru. Je praživlem vody a pramatkou. V kombinaci s runou Man (Algiz ) je to nejzákladnější cvičení, kterým si odemykáme cestu k práci s runami a vědomím žitím ve Vesmíru.


Tak směle do toho 😊


Díky, Honza R.24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page