top of page
  • Obrázek autoraHonza R.

O každodenním nápoji...Každý z nás již viděl dokumenty, popřípadě četl články o lidech, kteří se dožili vysokého věku, či jsou stále naživu a při chuti a to, že je jim například 90 let je nijak neomezuje se vší úctou k tělu, kterou k němu mají. Jedna věc je spojuje.


Všichni si každý den vypijí svůj oblíbený nápoj. U někoho je to víno, u někoho panák nějaké pálenky, ale kdo kráčí vědomou cestu, tomu je jasné, že si alkoholem přitěžovat nebude, neb by musel pít minimálně 12 let vyzrálé destiláty, a i tak je to stále alko, takže tím velmi riskuje kvalitu svých živlových energií.


Je zde nepřeberné množství bylin, čajů a kávy, ze kterých můžeme vybírat a které se stanou našimi průvodci. Spousta z nás začne ráno čajem, nebo rychlou kávou, protože jsme navyklí, že se to tak zkrátka dělá a děláme to nevědomky. Něco zcela jiného je, když si najdeme nápoj, na který si najdeme každý den čas, jednou ráno, jednou odpoledne, zkrátka jak nám možnosti dovolí a v klidu si ho vypijeme. Uděláme si takový malý obřad, ze kterého se disciplínou stane rituál, který blahodárně ovlivní náš život.


Tělo si na tyto rituály navykne a začne úplně jinak hospodařit s energiemi, které dostává během dne. Umět si v klidu vypít svůj posvátný nápoj, ze svého oblíbeného hrnku dělá mnohé. Takhle málo stačí. Opravdu. My si nacházíme čas na sebe, otevíráme se důvěře a tím se otevírají a zesilují naše energie. Kolikrát tohle uděláme ve spěchu, jenže s téměř třetinovým výsledkem.


Je spousta bylin a čajů, které se dají pít dlouhodobě a tělo si samo řekne, že má na čas nějakého nápoje dost, a tak si každý z nás časem najde dva až tři nápoje, které jsou jeho průvodci. Baví ho i poznávat samotnou rostlinu, keř, nebo strom, ze které se nápoj připravuje. Nachází jí ve volné přírodě a zkoumá prostředí, ve kterém žije. Mnohdy si začne rostlinu pěstovat i doma, pokud mu to jeho zázemí dovoluje.


Každý si pravidelným pitím stejného nápoje časem vytvoří určitou odolnost, vůči nápoji samotnému. Například káva se dá pít dlouhodobě, ale každému z nás se dostaví okamžik, kdy nás přestane nabíjet a začne spíše unavovat. Při pití různých čajů, převážně zelených, se učíme dodržovat pitný režim, neb cítíme, že nás tyto čaje posilují, detoxikují a zčásti dehydratují a působí močopudně. A tak se k nim naučíme popíjet různé ovocné džusy, neb jsme si všimly, že ovoce velmi dobře zjemňuje, čistí a tím záhy zesiluje naše živlové / povahové energie.


Velmi zajímavé jsou v tomhle směru kombinace ovoce a bílých čajů, které v těle dělají opravdové divy. I mnohé černé čaje se dají harmonicky kombinovat s ovocem, ne tedy s každým, ač se občas na trhu objeví opravdu zvláštní kombinace v reakci na zhýralost a zhýčkanost unuděných lidí, kteří už nevědí coby v jejich šedých životech, ale takoví nás tady nezajímají, rozhodli se tak žít a dospělí jsou, takže až jim dojde, že to jde jinak, a že je to na nich, mohou se přidat 😊 .


A v neposlední řadě je tu přehršel bylin, které se mohou stát našimi průvodci. Pro nás Evropany je mnohem přirozenější, když pijeme odvar / výluh z něčeho, co zde i roste. My i rostlina jsme spojeni s prostorem, kde žijeme a tím dochází k daleko většímu snoubení se sebou a Vesmírem, než když pijeme pouze byliny „cizokrajné“, ač i ty jsou samozřejmě velmi blahodárné. Černý bez, lípa, třezalka, měsíček, šalvěj, heřmánek, máta, tyhle všechny najdeme hojně i kolem sebe. Dají se i mixovat a kombinovat, ale je velmi vhodné i zde použít systém méně je více a věnovat nějaký ten čas pití a poznávání pouze jedné byliny. To, co je nás každá schopná naučit je velmi přínosné pro náš fyzický i psychický život zde ve hmotě. Náhle si dáme ten čas a práci najít si kvalitní zdroj a nebrat každý „pytlík“ :D . Náhle zjišťujeme, že i takovýmto málem jsme se skutečně začali otevírat sebeúctě a důvěře, což se projevuje i ve všech dalších rovinách našeho života a my se sebou nenecháváme již tolik manipulovat jak s kusem hadru. Takováto maličkost k tomu stačí. Neb tu maličkost děláme každodenně a tím posilujeme naši disciplínu, koncentraci, vůli a pokoru.


Z malých detailů se skládají ty velké věci, z drobných, ale každodenních činů vznikají ty nejpřirozenější a nejkrásnější díla a projekty. A i takhle málo stačí ke startu.


Jaký je váš nápoj – průvodce? U mě černý bez, heřmánek, bílý čaj s broskví, zelený s graviolou a jasmínem, černý s dračím ovocem a kdo ví, jaké nápoje ještě objevím na své cestě. A co jsou tedy ty vaše? Pište a inspirujte, krásně se mějte 😊


Za Dzomsa team,

Honza Rudčenko
6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

O stromech...

bottom of page