top of page
  • Obrázek autoraHonza R.

O JARNÍ ROVNODENNOSTI A O NÁSZdravím všechny a přeji krásnou jarní rovnodennost. O jejím významu a tradicích už tu v týdnu psala Věrka v úterý a my se dnes podíváme na to, co v těchto dnech můžeme dělat se sebou. Je stejně dlouhá noc a den a to znamená, že to určitě má nějaký vliv na nás.


Představte si, že se v těchto dnech můžeme rozhodnout, s čím už dále nechceme pokračovat, tzn. můžeme si říct, že končíme s určitými strachy, obavami, povahovými přístupy a podobně. Vědomé rozhodnutí nám dává možnost si otevřít tyto věci k transformaci a ony už se tím samotným rozhodnutím mění. Do rovnodennosti podzimní si je vědoměji odchytáváme a přestáváme je pouštět do hry. Rovnodennost je tím nejpřirozenějším obdobím, ve kterém se můžeme pro takové změny rozhodnout. O to lépe nám nahrává do karet současná situace, která vypadá přesně opačně. Zavdává nám stovky a tisíce důvodů, proč být ve strachu, jenže kdy jindy se lépe rozhodnout pro změnu, než ve vypjaté situaci ? Zkrátka podmínky jsou skutečně ideální, zkuste se na to podívat srdcem a ne hlavou a sami uvidíte…


A tak si dnes také popíšeme jednoduché cvičení. Rovnodennost přímo ovlivňuje naší polaritu, naše tatvy. Ve hmotě vnímáme pravou a levou stranu, přesněji aktivní a pasivní princip. Už to nám napovídá, že hmotné tělo poslouchá principy vyšší. V živlových (astrálních) rovinách patří levá strana těla vodě a principu magnetickému a pravá ohni, principu elektrickému (a to i u leváků). Často se pro tohle rozdělení používá výraz mužská a ženská část těla, ale tohle rozdělení je dost omezené, neb se jedná o principy, ne o představy, jaký má být muž a jaká má být žena. A na úrovni mentální je celá levá strana růžová, patří řádu ( na fialovou jako lidé nemáme nárok, neb nejsme bytosti, jen zatím lidé, věci …) a pravá strana je žlutá a patří principu svobodné vůle. O téhle poslední se tolik nemluví, zevrubně se o tom učíme na kurzech Vědomé práce s tělem.


A my jdeme cvičit. Uvedeme se do klidu a mírně se rozkročíme a rozpažíme. Nejdříve si začneme uvědomovat svojí pasivní a aktivní stranu těla ve hmotě a jen tak jsme. V klidu, v tichu. Po nějaké chvíli si začneme vizualizovat a uvědomovat celou levou stranu těla jako modrou, vodní a pravou jako červenou, ohnivou a opět jen tak vše vnímáme.


A po chvíli přidáme třetí obraz, ve kterém vnímáme levou, růžovou stranu řádu a pravou, žlutou stranu vůle. Zároveň vnímáme, jak více a více inklinujeme k té růžové a stává se pro nás přirozeností jednat podle záměru řádu a přestáváme být tolik svéhlaví a svévolničtí. Opouští nás chtíče a pocity důležitosti.


A tak si dovolujeme jen tak být, jen tak stát v souzvuku přirozeného nastavení. A kdykoliv se k tomuto cvičení můžeme vrátit, obzvlášť v těchto dnech. Opět platí, že kdo cvičí pravidelně, začne vnímat mnohem víc….


Tak krásnou rovnodennost 😊

Za Dzomsa team

Honza R

37 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page