top of page
  • Obrázek autoraHonza R.

O ŽIVLECH A O NÁS


Máme tu pátek. A tak vyrážíme na náš další výlet. Tentokrát si projdeme živly a nastíníme si, co vlastně mají všechno na starosti, uvidíme, kde působí a proč se jimi podrobně zabýváme na našich kurzech a akcích.


PRÁNA, ÉTER, AKÁŠA

Můžeme si jí představit jako jemnohmotnou energii, která je prostoupena všude a ve všem. Z ní se zahustily a vznikly všechny živly. Vše, co je jemnohmotné „nahoře“ je obtištěno i zde „dole“, ve světě, kde žijeme. Zkoušeli jste zadívat do nebe a jen tak zírali a zírali, až se vám začali všude objevovat malé zlatavé jiskřičky ? To je prána. Kdo praktikuje tohle nahlížení, začne si všímat dalších věcí. Všimne si, že může zrovna atak koukat i třeba na zeď, nebo jinou větší jednobarevnou plochu a uvidí jí též. Čím víc se bude cvičící snažit a čím víc jí bude chtít vidět, tím méně to půjde, zkrátka zde tlačení vůlí a chtíčem nemá co dělat.


Po čase si začneme všímat, že toto jiskření je kolem všeho, uvidíme ho v rozličných barvách a tím se budeme učit dál. Uvědomíme si, že ty barevné odstíny jsou ukazatelem, čím je „jiskřička“ nabita. Budeme vidět, že kolem obytných budov jsou tyto jiskřičky vlastně lidské myšlenky a prožitky. Energie nabité emocemi – a od těch se budeme držet dál, neb časem zjistíme, že pozorovat tyto výboje, je stejné, jako jít se známýma „pokecat“ na kafíčko a vínečko a časem si s lehkým úděsem uvědomit, že jsme prožvatlali zbytečný čas o nesmyslech a poslouchali dokolečka dokola stejné, nikam nevedoucí historky o ničem a mnohdy akorát „nakoupily“ změť emocí, které podněcují ty naše a my potřebujeme několik hodin až dní, abychom se disciplinovaně zklidnili a byli schopní začít opět vnímat Svět očima nezastřenýma....


Kdo se kouká na oblohu, začne na ní časem vnímat i další jevy a v neposlední řadě zaznamená, že se mu zlepšuje zrak. To zlepšení je díky nazírání do blankytně modré oblohy, tzn pokud bude zataženo, uvidím mnohé, ale na zrak to tolik vliv nemá,.avšak i nazírání do zatažené oblohy má své kouzlo. V první řadě si začneme při pravidelné praxi všímat, že díky tomuto cvičení jsme více vyklidnění, koncentrovaní a ukotvení. To je v podstatě základní výsledek cvičení se všemi živly. Než nás to pustí dál, potřebujeme utišit své myšlenky. V lese taky neřveme, když chceme slyšet zvířátka....


TEJAS, IGNIS, OHEŇ

Oheň je „nejstarší živel, který povstal z principu akáši. Jeho základní vlastností je rozpínavost, horkost a suchost. Světlo. Po psychické stránce ovlivňuje povahové roviny, které jsme si označili tipem Cholerik, v plusových i mínusových rovinách. Patří sem kuráž, vůle, rozhodnost, zrovna tak agrese, nedočkavost, destrukce a mnohé a mnohé další. Je zajímavé pozorovat, z jakých povahových rovin jsme se rozhodli „vařit“. Lépe pak vnímáme naší živlovou nerovnováhu a při pravidelném pozorování kráčíme blíže a blíže k podstatě.

Každého z nás v dětských letech bavilo zírat do táboráku, zírat do kamen, ač babičky vrčeli :D . Nacházeli jsme v ohni odpovědi. Objevovali jsme vnitřní klid. Vnímali touhu po dobrodružství. To vše v tak obyčejné věci, jakou je pozorování ohně. V obyčejných věcech je jednoduchost, podstata, síla...


Třeba nemáme v současnosti krb, kamna, či zahradu s ohništěm, ale to přece nevadí. Nic, kromě nás, nám nebrání zapálit si obyčejnou svíčku a nazírat do jejího plamene. Časem si začneme všímat i několika rovin, ve kterých oheň hoří. Všimneme si, jaký vliv má toto pozorování na nás a s radostí zjistíme, že než se nechat mořit iluzemi, které na nás chrlí média, je koukání do svíčky v podstatě takovým nahlížením do Pravdy...


APAS, AQUA, VODA

Voda, společně s ohněm, je v podstatě taková starší ségra s bráchou. Její vlastnosti jsou přímo opačné. Je magnetická, chladná, studená .tma. V povahových rovinách se jedná o princip Melancholika. Voda je nejsilnější živel na emoce a pocity, zároveň i na soucit a empatie. Patří sem jemnost, vlídnost, něha, z mínusů zášť, jedovatost, sebelítost a mnoho, mnoho, opravdu mnoho dalších negací :D. Voda je udržovatelkou života zde na Zemi i na dalších místech ve Vesmíru. Všimneme si, že bez vody to jaksi nejde ...Samozřejmě to ve hmotě nejde bez žádného živlu, ale voda hraje prim.


A my se rozvzpomínáme na aktivity, které byli pro nás zcela přirozené a stále jsou a hejbnem zadkem a vyrazíme k řekám a jezerům. Půjdeme je pozdravit a pozorovat. Nahlížení do tekoucí vody nám pomáhá vnímat přirozené plynutí věcí, které odchází a přichází. Čistíme naše vědomí a přestáváme bojovat s myšlenkami. Jen ať si plynou, stejně je to jejich přirozeností a my se na ně nemusíme chytat. Kapku vody z řeky také neprozkoumáme, neb už je dávno jinde, než stojíme my, tak o co jde ? :) Nahlížení do stojaté vody, klidně doma v míse, nám odkrývá hloubku, jdeme do nitra. Vodní plocha zároveň tvoří zrcadlo k nahlížení, klidně i věštění. A opět nás učí se zklidnit, jinak nám vždy vytvoří zrcadlo vnitřních stavů, které prožíváme a „vykoupeme“ se v tom. Je jen na nás a naší kázni, zda jsme schopní takto nahlížet i do sebe a do vlastních pochodů. A prozradíme si tajemství. Jsme toho schopni :) Naprosto každý a nepotřebujeme k tomu žádný titul, žádnou školu, rozvíjíme v sobě naší přirozenost a to je naší školou života. Na našich kurzech a akcích cvičíme se živly často a popisujeme si rozličné techniky a způsoby. Pravidelnost, trpělivost a výdrž je ovšem na každém z nás.


VAJU, AERIS, VZDUCH

Je mladším bráškou ohně a vody. Jeho vlastností je lehkost. Umí si vypůjčit horkost a suchost od ohně, i vlhkost a chlad od vody. Není vidět a přesto je všude. Dýcháme, aniž bychom na to mysleli (někdo možná dýchá za nás :D). Vzduch je povahou rovinou Sangviniků. Patří sem schopnost koncentrace i naprostá neukotvenost a rozlítanost. Patří sem odvaha a flexibilita. Patří sem veškeré schopnosti komunikace. Učí nás, jak se při vědomém dýchání všímáme tlaku, pneumatismu, který nám pomáhá „nést“ naše těla. Vzduch okysličuje naší krev, která je přímým odrazem akáši (proto se s ní v minulosti nadělalo mnoho bordelu přes rituály a čaruňky a byla zneužívána mocichtivými zbabělci). Vzduch nás učí prázdnotě.

Sklenice, či hrnek jsou skvělou a užitečnou věcí. Avšak jejich prázdnota je to, co je činí užitečnými. Místnost, barák, prostor je skvělý a opět je to prázdnota, co je činí užitečnými. Díky prázdnotě se můžeme pohybovat.Vzduch nás učí vědomě dýchat a my si můžeme praktikovat přirozenost vědomého dechu a prodýchávat si i veškeré části těla, malé i velké, i celé soustavy. Zde jen pozor na některé orgány. Při znalosti anatomie poznáme, kdy můžeme prodýchávat specifický orgán či soustavu.A v neposlední řadě je vzduch našimi baterkami na komunikaci ve hmotě. Bez vzduchu nevydáme ani hlásku … A opět praktikující pozorovatel je časem schopný i vnímat, čím vlastně nabíjí svou řeč a co doopravdy říká, ne „Jak to myslí.“ .


PRITHIVI, TERRA, ZEMĚ

Je společně se vzduchem mladším sourozencem a její základní vlastností je tíha. Také si umí vypůjčit vlastnosti ohně a vody, stejně jako bráška vzduch. V povahových rovinách se jedná o princip Flegmatika. Patří sem houževnatost, stálost, netečnost, tvrdohlavost, strnulost a mnohé jiné. Země je živel, který povstal působením třech předešlých živlů, tvořících čtyřpólový magnet. Tak vznikl živel země v jemnohmotných rovinách a společně s ostatními vytvořil svět „hrubohmotný“. Svět, ve kterém momentálně žijeme. Vztah k Zemi, k planetě, hodně vypovídá o vztahu k lidem, rodině a partnerům. Kdo utíká ze hmoty, utíká i od lidí a zcela automaticky má problémy se soužití, vztahy atd. Hmota nás učí : „ Hej, teď si tady dole, přestaň zdrhat a začni dělat, co máš. Poznávej mě, hraj si se mnou. Choď a zkoušej.“ Tím se nejvíce měníme i vnitřně. Pokud chceme mít propůjčené schopnosti a energie, potřebujeme mít na to tělo, které je schopné tyto energie „unést“ a nechat je skrz sebe proudit a působit. Země nás učí pečovat o hmotné tělo, na to často zapomínáme, ženouc se kupředu v práci s povahou a jemnohmotnými živly a díky tomu časem narazíme. Kdo udělá ze svého těla chrám …


Je na nás, jak často se budeme navracet ke své přirozenosti, než s ní začneme plně souznít. Živlová cvičení jsou pilířem této cesty a každý den je na ně čas, byť pět minut. Pět minut každý den udělá za rok ….

Pro toho, kdo má opravdový zájem, jsou zde naše akce a přednášky a individuální výuky práce s energií, i individuální vedené meditace. Vše naleznete na našich stránkách v kategoriích AKCE a SLUŽBY HONZY R.


Krásný víkend 😊


28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

O stromech...

bottom of page