top of page
  • Obrázek autoraVaclav Pleska

Jordánsko, den první

Aktualizováno: 7. 2.


Rainbow street

Myslím, že pravé bohatství člověka nezáleží na velikosti jeho bankovního účtu, tak jako velikost lásky k jinému člověku nelze vyjádřit tím, kolikrát mu řeknete „miluji tě“.

V dnešním světe je velmi důležité k dosažení bohatství vystoupit ze stereotypních kruhů, plánování, očekávání a vydat se tam, kam nás posílá vlastní srdce. Protože srdce má vždycky pravdu. A já si kdysi slíbil, že své srdce budu vždy poslouchat. Ano milý čtenáři, máš pravdu, poslouchat pouze své srdce nás mnohdy přivádí do situací, které jsme neočekávali, a my se sami sebe ptáme, zda ta cesta, kterou jdeme je správná.


A já říkám ano, je správná. Vybral jsem si Jordánsko, zemi, jejíž kulturní bohatství nejde vyčíslit, je fascinující, nezná rozdíly mezi náboženstvím a sama se potýká s problémy jako všechny země na světě. Přesto je jiná, a mě se zdá, že pořád ještě v pořádku. Tak tedy vzhůru do Jordánska.


Nebudu Vás zatěžovat technickými údaji, složitou historií, a věcmi, které si průměrně inteligentní člověk najde na internetu, nebo v průvodci. Budu Vám vyprávět kde jsem byl, co jsem tam viděl a co si o tom myslím. Pokud dočtete až na konec, najdete tam na všechny tyto věci a místa odkazy.Přílet.


Cesta do Ammánu, hlavního města Jordánska trvá 3,5 hodiny. Přímý let z Prahy je dostatečně krátký na to, abyste přežili neznavitelné děti sedící kolem Vás, snědli řízek a vypili jednu, dvě lahvičky vína. Bezpečnostní procedury po příletu jsou sice nutné zlo, ale vše ubíhá plynule. Pokud si nezakoupíte Jordan pass, který Vás mimo jiné opravňuje ke vstupu do významných památek, musíte zaplatit po příletu vstupní vízum do Jordánska a přejít 2 pasové kontroly. Nezapomeňte si před příletem vyplnit a vytisknout příletový formulář. Letiště je vzdálené 40 minut autem od Ammánu a přímo od terminálu jezdí pravidelně autobus. Já jsem si tentokrát půjčil auto, takže po vyřízení formalit jsem se nebojácně vrhnul do dopravního víru Jordánska. Autopůjčoven je na letišti dost, já využil Avis za 350 USD na 10 dní. V Jordánsku existují velmi kvalitní spoje se společností JETT, která Vás dopraví skoro všude, já ale chtěl objevovat více a být nezávislý.
První, co musíte v Ammánu udělat, je dát si kávu. Poctivou, jordánskou tureckou kávu. Zapomeňte na kavárny, najděte si zapadlé bistro někde v boční uličce. Káva krásně voní, je v ní kardamom a stojí za to sledovat její přípravu. Káva se smíchá s horkou vodou, potom se nad plamenem zahřívá a jakmile začne pěnit přelévá se do kelímku. Celé se to opakuje třikrát a je opravdu skvělá. Stojí půl dináru, tedy pokud máte štěstí, jinak počítejte 1-2 dináry.


Ubytování jsem si vybral v hotelu „Sydney hotel“ ze zcela pragmatického důvodu. Hotel se nachází velmi blízko k srdci Ammánu, ulici Al-Hashemi, kde se můžete potulovat po místní tržnici dny a možná i týdny. Nedaleko se nachází také významné památky jako Citadela, Římský amfiteátr, a velká Husajnova mešita. V hotelu je velmi příjemný personál a je i celkem tichý, tedy pokud si nezamluvíte pokoj s balkonem do ulice. V tom případě doporučuji špunty do uší, protože s okny do hlavní ulice se opravdu těžko spí. Vyplatí se také zakoupit v hotelu, pokud potřebujete, jordánskou sim kartu za 17 dinárů. Myslel jsem si, že ji dokážu koupit ve městě levněji, ale neuspěl jsem. Vypadám prostě pořád jako turista, i když se snažím sebevíc. Jordánsko není úplně levná země, místní měna dinár se rovná cca 1 JOD – 32 Kč, bankomatů je všude dost, ale doporučuji si dovést dolary a ty vyměnit ve směnárně. Nejlepší směnárna v Ammánu Alawneh Exchange se nachází kousek od velké mešity na ulici K. Talal. Pokud potřebujete nakoupit potraviny doporučuji Carrefour Market Downtown kousek od směnárny.Na co jsem se opravdu těšil, bylo uslyšet muezzina svolávajícího věřící k modlitbám. Muezzin většinou stojí na ochozu minaretu a volá tzv. Azán celkem 5x denně. Bohužel i zde jde pokrok mílovými kroky, a proto v mnoha případech jde pouze o zvuk z reproduktoru, které hlásají výzvu ze záznamu. Přesto je to úžasný způsob na chvíli se zastavit, zamyslet, vrátit se do reality. Nemusí to být nutně spojené s náboženstvím. Je to něco, co nám v dnešní době hodně chybí. Zastavit, zpomalit. V Ammánu je mešit několik a je celkem úsměvné slyšet svolávání muezzinů jedno přes druhé a někdy jsem měl pocit, že spíše slyším komentář fotbalového utkání než modlitby.


Jednou ze zajímavostí Ammánu je tzv. „Mural art“, kresby na fasádách domů, z nichž nejzajímavější je mural na ulici Al Hasemi, kousek od římského amfiteátru. Jedná se o obraz obličeje, kdy jedna půlka je muž a druhá žena. Jedná se o symbolické vyjádření rovnoprávnosti mezi mužem a ženou, což je pro nás Evropany velmi potěšující. Takových kreseb na fasádách je v Ammánu několik a stojí za to si je všechny obejít.

O první večeři v Ammánu psát nebudu, protože jak jistě dobře tušíte, první den v neznámém městě jste odkázání na doporučení průvodců, což se nemusí být vždy ta správná volba. Ale i to se brzo změní. Po celodenním cestování zbyl pouze čas dát si sklenici místního piva Petra, které je celkem silné a pro Čecha překvapivě dobré. Ulehám do postele a oknem do pokoje proudí ta zvláštní vůně Ammánu, neutuchající hluk z ulice a překvapivě hlas muezzina, protože slunce právě napadlo.


Tak se mějte fajn, pokračování příště…


Odkazy na místa a doporučení v článku pod galerií


V příštím článku:

- Objevování místních kulinářských specialit s Osamou

- Tržiště Ammán


Galerie: Díky, že respektujete copyright @vashek_photo, pokud Vás některé fotografie zaujmou, je možné si je zakoupit v obchodě Dzomsa - fotografie průběžně doplňujeme.
Odkazy:

- Sydney hotel Ammán

- Směnárna Alawneh Exchange

- Vstupní formulář Jordánsko

- Jordan pass - vstupy do památek

- JETT - autobusová doprava


99 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page