top of page
  • Obrázek autoraPavla T.

Existuje ideální vztah?


Krásné letní dny! Už je to zase 14 dní a tak opět něco k zamyšlení….


Existuje ideální vztah? Ideální protějšek? Co myslíte? Jaká je Vaše zkušenost?

Po světe už chodím docela dlouho a poznala jsem v okolí mnoho typů vztahů.


Od toho tradičního, kde táta vydělává a řídí rodinný automobil, máma sice taky, ale k tomu se stará o rodinu, všechny obskakuje a neustále se ptá, jestli někdo nemá hlad nebo žízeň, uklízí, vaří a ruce má vytahané od donášky nákupů.

Až po ty dnešní vztahy, které vidím u mladých lidí v naší ordinaci pediatrie. Maminka si sedne na židli a taťka kmitá. Přebaluje, ňuňá miminko a zpívá mu uklidňující melodii. A nebo s nimi ani mamina nechodí a přijde s miminkem taťka sám. Je uhoněný a vykládá, co bude zítra ženě vařit, aby měla hodně mléka a mohla hezky kojit toho jejich drobečka, a jak k miminku v noci vstává, aby se jeho drahá vyspala.


Mám z toho pocit, že jsme trochu rozstřelení ve vzorcích a nikdo neví, jak to má být. Motáme se. Něco nám doma ukazovali a my to nechceme. Ukázali nám, že se má všechno vydržet a zkousnout. No a my se teď vzpíráme, hledáme si svůj vlastní systém. A ve snaze utéct, aby nás nikdo neomezoval, abychom měli určitou svobodu, důstojnost a lásku, utíkáme ze vztahů. Rozvodovost stoupá, trend střídavé péče se rozšiřuje a to, že dítě patří k mámě a táta si ho půjčuje každých 14 dní na víkend, se stává spíše vzácným případem.
Ale co s tím zmatkem? Co s tím bláznivých světem. Má to nějaké východisko?


Čím dále víc souhlasím s párovým terapeutem Honzou Vojtkem (mimochodem, kdo ho neznáte, má skvělé podcasty). Každý vztah, kde oba chtějí, má šanci, když Vám ten druhý voní. Není to tak, že přijede princ na bílém koni a vše zaklapne a budete šťastní až do smrti. Každý vztah chce péči. Jako květina, o kterou se staráte. A je jen na Vás, jaký systém si zvolíte. Hlavní je ale komunikace. Povědět si, co Vás trápí, jak by to jeden nebo druhý chtěl a hledat společný střed. A ty věci říkat hned. Hezky, s láskou, ale hned. Ideálně mluvit o svých pocitech a neosočovat partnera, nevytvářet domněnky a dát protějšku šanci Vám vysvětlit, jak on to chtěl, myslel. Když partnerovi vysypete, co udělal před rokem špatně a necháte to v sobě hnít celý ten rok, je ve Vás obrovská křivda a rána a on s tím dodatečně těžko něco udělá.

Takže uklízejme hned, dokud na sebe přes tu hromadu hnoje vidíme. Pokud dopustíme, že na sebe už nevidíme, je mezi námi obrovská bolest a jizvy na duši, pak je často rozchod jediným řešením.


A třeba je můj pohled úplně mimo... Jak to vidíte vy?


Letní slunovrat se blíží a tak krásné letní dny a zkuste si užít sluníčko, ale i ty letní bouřky, které pročistí vzduch.


Děkuji za Váš čas.


Pavla83 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page