top of page
  • Obrázek autoraHonza R.

Cesta životem - cykly země...Zdravím všechny a v dnešním článku, budou cykly hlavním tématem. Jedním z probléů nás lidí je, že jsme pozapomněli na přirozené cykly naší modré planety a díky tomu jsme mimo rytmus. Naopak jsme si přivykly na cykly, které nám určil systém (včas plať složenky, včas plať nájem, dělej, stíhej, ty nestíháš, musíš to dokázat, musíš to zvládnou atd) a jsme z toho v hajzlu...


V předchozích výpravách jsme si povídali o přirozenostech, které na sebe navazují a proto si dnes popíšeme přirozené cykly naší planety, které jsme součástí a které nás ovlivňují, ač chceme, či nechceme, ač se nám to líbí, či nelíbí. Ovlivňují nás, učí nás a my se díky tomu můžeme měnit a evolučně posouvat. Ten, kdo se začne na cykly planety dívat a pozorovat je jednotlivě, i jako celek, začne vnímat souvislosti a vzájemné snoubení všech cyklů. Uvidí, že vše ve Vesmíru je v podstatě na principu nádechu a výdechu a díky těmto pozorováním „vnějšku“, začne víc pozorovat sebe uvnitř a dojde k mnohým změnám do plusu.


Základních cyklů v roce je osm a víme, že osmička symbolizuje řád a dvojí zákon (taky hustší / náročnější karmu, například :D) .Celé tohle kolo se skládá z období, které jsme si pojmenovali: Dušičky, Hromnice, Jarnice / Čarodějnice a Dožínky a k nim patří dva Slunovraty a dvě Rovnodennosti. V rámci evoluční cesty této lidské rasy máme ku pomoci ještě tři svátky a období (trojjedinost) Vánoc, Velikonoc a Svatojánské noci.


Zádrhel trošku je, že jsme se většinou naučili se o těchto svátcích přejíst a přepít, což není ani smykem účel těchto období, které systém mazaně zkomercianizoval. Pojďme se na ně podívat trochu jinak.


A Začneme velkou tmou, velkou nocí, ze které povstal život: Samhain/Dušičky/Halloween.

Jsme v období konce října a Země se pomalu připravuje na svůj dlouhý spánek. Stromy s důvěrou pouští své listí a vědí, že stejně zase vyraší nové, jedno kdy. Stahují mízu do kořenů a celá krajina okolo nich utichá. Někteří ptáci odlétají do teplejších krajů, ze Švédska přes polsko k nám doráží havran letka :D a zvířata se připravují na zimování. Pro nás je to čas rozjímání, opouštění starých způsobů, očištění se od návyků. Hmota vstupuje do své hypnózy a tím je citlivější a viditelnější vše z rovin jemnohmotných. Konec října je časem odevzdání s poděkováním.


My pokračujeme dál a naše cesta nás přivádí do 21. prosince. Zimní Slunovrat / Yule.

Nastává nejkratší den a nejdelší noc v roce. Nastává den, kdy Tma předává žezlo Světlu a s každým další dnem světla přibývá.Slunovrat je obdobím inspirace, objevení svých propůjčených schopností a vlastností. Je poděkováním za návrat světla a poděkováním za vedení a ochranu shůry. Poděkování Tomu, Té a těm, kteří nad námi bdí. A to celé vrcholí za tři dny ( trojjedinost) o Vánocích. Ač se Ježíš ( Adamah Joshuah ) narodil někdy v létě ( tipnu si, že na Lví bránu :) ). Je do období Vánoc, tři dny po Slunovratu, situováno jeho narození. Symbolizuje to období, kdy v sobě probozíme sedm ctností, které samozřejmě necháváme zářit, co nejdéle to jde, časem a praxí nejlépe už navždy . Probouzí se v nás Trpělivost, Soucit, Střídmost, Mírumilovnost, Štědrost, Činorodost, Pokora a náhle zjišťujeme, že ctností je mnohem víc, nejde o pořadí, či názvy. Období Slunovratu a Vánoc je především o znovuobjevení, posílení, rozsvícení veškerých ctností a to celoročně.


Hromnice / Imbolc

Procházíme zimou a vstupujeme do období 2. února. Hromnice sami o sobě jsou takovým poděkováním za přežití bez psychické a fyzické újmy zimy, která sice ještě neskončila, ale už se blíží ke svému závěru. V zemském jádru to začíná více dunět a planeta se pomaloučku, polehoučku začíná probouzet, však ještě polehává :).


Jarní rovnodennost / Ostara okolo 23.3,

A je to tu! Sníh je v nížinách již dole, studánky odemčené, Morana vynešená. Je to již pár týdnů, co se objevili sněženky, petrklíče a je čas na sasanky a další posly jara. Je období přípravy na další rok aktivit a tvůrčího nadšení. Proto se, většinou už pár týdnů před rovnodenností, započínají očistné a detoxikační kůry, stejně jako při rovnodennosti podzimní. Jdeme tak ruku v ruce s přirozeností planety a tělo a jeho organismus (98% těla nejsme my :D) se mnohem lépe revitalizuje a regeneruje. 6Ádné novoroční diety, představte si reakci našich předků, kteří pozorují, jak se začínáme čistit a detoxikovat uprostřed zimy, či uprostřed léta ...Předci nám rychlým a opakovaným přikládáním ruky na čelo dávají najevo, že jsme poněkud ve zmatku :D. Od toho tu je právě období před rovnodenností a rovnodennost sama o sobě.


Velikonoce

První pondělí po prvním úplňku po jarní rovnodennosti nastává období znovuzrození. Je to čas, kdy můžeme pokořit sami sebe v našich povahách a opět se posunout o kousek dál k našemu skutečnému Já. To je hlavním principem Velikonoc. Ježíš nám ukazoval způsob, jakým můžeme kráčet. Nešel tu cestu za nás. Na to pozor ! A tak kráčíme dál, až do doby, kdy začínají nakvétat bezy a my pozorujeme, jak je Matka Země již plně otevřená, životem oplývající.


Jarnice / Beltain / Čarodějnice

Na přelomu dubna / května je čas na oslavy života, oslavy plodnosti, nabrání větru do plachet v maximální síle. Beltain je oslavou tvůrčích sil Přírody, chutě žít, tvořit a chutě počít životy nové. Beltain a Samhain stojí přímo proti sobě i vzhledem ke svým principům. V říjnu se Země zavírá, v dubnu otevírá a je možno i vnímat lecos z jemnohmotných sfér. Proto v období Samhainu i Beltainu se mnoho zvířat i lidí rozhodne s povděkem opustit tuto sféru bytí a jdou dál. Nikoho neopouští, neb je nikdo nikdy nevlastnil. K oslavám života patří i úcta ke smrti.


Kolo se točí a točí a jsme náhle v červnu a je tu: Letní Slunovrat / Midsummer.

Dvacátého prvého června nastává nejdelší den a nejkratší rok a žezlo se opět s úctou předává. Je to období poděkování za cestu, kterou kráčíme skrz inkarnace, skrz životy a smrti. Období, ve kterém si přirozeně uvědomujeme věčnost našeho bytí / Vědomí a smrtelnost a pomíjivost těla, které máme propůjčené. Uvědomění si, že dualita neexistuje, jen dobře funguje. Uvědomování si možností slučovat protiklady a vnímat život celistvě a barevně. Ne již tolik černobíle a stylem buď a nebo, zachycení v iluzi duality jak činíme mnohdy …


A opět, jako v zimě, nastává za tři dny další energeticky zajímavá noc, noc Svatojánská, kdy se energetické pole Země otevírá „až do jádra“ a my se spojujeme jak se sluncem a naší sedmou čakrou, tak se zemským jádrem a naší první čakrou. Začátek a konec, alfa a omega se spojují, protiklady a opozice se stávají jedním. Zde je dobré si pamatovat, že energeticky se jedná o předvečer noci svatojánské, tzn vždy jde hlavně o noc z 23. na 24. června.


Běžíme létem a jsme na přelomu července a srpna: Dožínky / Lughnassad.

Je svátkem sklizně. Oslavy darů, jež nám Země dala. Poděkováním za úrodu, o kterou jsme se přičinlivě starali a učili se tak mnohé o sobě a o souvztažnosti mezi sebou a planetou, od které máme propůjčené tělo.

A s náručí ovoce a dalších darů procházíme zářím až do: Podzimní rovnodennost / Mabon.

Okolo dvacátého třetího září je opět stejně dlouhá noc i den. Póly jsou v rovnováze, veškeré naše podvojné orgány ( hemisféry, ledviny, srdce, plíce, vaječníky, varlata atd ) mohou být též. Opět se pár týdnů před rovnodenností započíná očistná kůra a tělo se připravuje na příchod podzimu a zimy, na příchod Dušiček, na příchod dalšího cyklu. A kolo se točí dál.


Do toho si všímáme cyklů měsíce, který nás celou dobou provází a učíme se o jeho vlivu na nás a na planetu. V neposlední řadě si též všímáme, že přítomnost měsíce má významný vliv na naší „zemsko osu“ a na veškeré geomagnetické pole planety a všech jejích obyvatel.Nebýt měsíce, geomagnetické pole zemské osy by mělo mnohem větší výkyvy a to by znamenalo nestabilitu a změny v ročních obdobích a cyklech. Samozřejmě žijeme v období, kdy se geomagnetické pole Země „překalibrovává“ tzn výkyvy a změny klimatu jsou jaksi na místě. To naše planeta dělá zcela pravidelně, jen jsme na to pozapomněli, odtrženi od přirozenosti cyklů. Ruku na srdce, my rádi zapomínáme... Potřebujeme se opět vrátit k mezilidské komunikaci a předávání odkazu a znalostí předků. Nechce se po nás žádný návrat k pravěkému stylu života, nechce se po nás návrat k lecjakým pohanským praktikám. Chce se po nás vědomě ctít Matku a Otce ( a nejedná se o biologické rodiče ). Zapálit obyčejnou svíčku a upřímně poděkovat je mnohdy víc, než si jen dokolečka něco přát a furt něco chtít. To sice takové vytváří cykly, ale … :D


A do toho má každý svůj cyklus, dle data narození. Například : jsem narozený 22. den a každý 22. den v měsíci se roztáčí další měsíc mého cyklu v tomto životě. V rámci tohoto cyklu se učím být kompatibilní s „Velkým cyklem“ a kráčím dál. Každý tak činí, časem vědoměji a vědoměji.S takovým přístupem náhle zjišťujeme : Aha, proto to má každý trochu jiné, opravdu nelze jen něco věrně kopírovat a po někom se opičit. Cesta do nitra každého z nás je originální. Každý má dělat něco jiného, aby dosáhl dalších a dalších stavů osvícení ( celkem 32 stupňů osvícení – taky to není tak, že se jednoho dne rozsvítíme a pak už lážo plážo, nenene :D ). A tak kráčíme a je to hra a za tu hru děkujeme. Věta : „proč já ?“ ještě nikdy nevyhrála nad větou : „Děkuji, mohlo být hůř.“ A nikdy nevyhraje. Přirozenost nemá potřebu soupeřit.


Mějte se krásně ve svých cyklech, užívejte víkend, těším se na vás na našich akcích..


Za Dzomsa team,

Honza Rudčenko32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page