Otevřeno Po - Pá 11:00 - 19:00

O KLIDU A MEDITACI

28.01.2022

Každý, kdo se vydal do krajin spirituality a započal se zajímat o svůj individuální rozvoj, se setkal s meditačními technikami a dozvěděl se, že bez meditace to zkrátka nejde a od určitých fází našeho vývoje se bez ní nepohneme.

Někdo s tím souhlasí, někdo tomu odporuje, někdo z toho dělá pupek světa. O co tedy jde ? Co víme o tom, co nás meditace učí ? Všude se píše a povídá o tom, že meditační techniky vedou k dosažení a nalezení vnitřního klidu. Vedou ke zklidnění mysli...

A my se na to opět podíváme trochu jinak. Mysl je sama o sobě programem, který neustále nad něčím laboruje, vyhodnocuje poznatky, porovnává je se zážitky a zkušenostmi a vydává verdikty. Je to její přirozenost. Jak chcete zklidnit něčí přirozenost ? Jak se vám líbí, když z vás někdo dělá něco jiného, než jste a než je vaší přirozeností ? Stalo se to naprosto každému a nelíbilo se to nikomu 😊 .

Navíc jsme si časem vytvořili falešné představy o nás a uvěřili, že to jsme my a těchto představ se vzdát mnohdy bolí, ale poté růže kvetou. Takové představy jsme si vytvořili na základě dedukce mysli. Pokud chceme mysl zklidnit, jsme na ní naštvaní za to, že to nejde, jsme plačtivý z toho, co nám provádí a jediným výsledkem je schíza a oslabení až přeražení můstku mezi hemisférami. To jde vždy raz dva. Jenže mi ten můstek potřebujeme znovu postavit a zesílit a udržet silný.

Skutečnost je taková, že k nalezení vnitřního klidu potřebujeme přestat dávat mysli tolik pozornosti. Většina z nás zažila při výchově ratolestí stav, ve kterém jsme uřvánka zkrátka nechali řvát a nevěnovali mu pozornost a ejhle, kolikrát se stalo, že byl náhle klid a ticho...

A s myslí je to jedno a totéž. Jen ji nechte, ať si vříská, hučí, bručí, pláče, stýská, však jí brzy dojde dech, energii totiž dostává pouze od nás. Jsme to my , vědomí, co jí živý.

Aha, takže si sednu do ásany a začnu dělat óhm óhm a ty vole, to je tlak, jasný začnu dělat víc óhm, óhm a ... no to se na to můžu vys... to mě hrozně .... Ty vole co mám dělat, já se fakt snažím, ale už nevím, já, já bůůůů :D Taky žádná sláva, že ?

Zkrátka další přirozeností je, že při vstupu do meditace se potřebuje chtít uklidnit i tělo. Proto se před samotnou meditací fyzicky cvičí, proto se stoupalo do hor. Od toho tu hmota je. Naučili jsme se moc vysedávat v kancelářích a být pasivní a zapomínáme na to, že tělo si každý den chce zacvičit, chce si máknout, Fyzická práce ho naplňuje, jenže my jsme nad ní začali ohrnovat nos s pocitem, že jsme něco víc, když nemusíme dělat rukama ... A máme, co jsme chtěli, zmateně pobíháme prostorem hledajíc ŘEŠENÍ a týdny a měsíce plynou. Zkrátka nás baví dělat si to složité a naštvaně a uraženě řvát, že to není pravda, protože my chceme, jenže to nejde, protože a protože. Ono chtění je mnohdy také děvka nemytá.

K vnitřnímu klidu vede snoubení koncentrace vědomí a fyzické jednobodovosti. Tzn. dělám jednu věc pořádně a přestávám se bát stereotypů. V těch nejlépe nacvičíme trpělivost a flexibilitu ke změnám, když přijde jejich čas. Všimli jste si, kolik řemeslníků dosáhlo mistrovství ve svém oboru ? Kolik sportovců, zpěváků atd, ? Protože cvik dělá mistra a všichni trénovali a trénovali. A na tohle často zapomínáme, hnáni chtíčem, že chceme už už něco víc, něco dál a žuch a jsme zase dole.

Vemte si například, kolik lidí se ptá na kartách, jaký bude mít rok, co se jak podaří, místo toho se zeptat, co pro tu danou věc mohou udělat, na čem pracovat a podobně. Pro mě je tohle škola trpělivosti, neb vidím, jak otázky tipu kdy už bude dobře, vyjde to s tímhle, s tamtou, jsou jen dočasné a nicneřešící záplaty našich změn a mohu vás maximálně inspirovat k jiným přístupům a to je jedno z mých cvičení trpělivosti. Každý si najde to své a ani hledat nemusí. Většinou klíč k trpělivosti nalezneme ve věcech a aktivitách, které nám nešli přes rypáček :D .

Je to život, je to hmota, hurá a naplno. Cvičením prohlubujeme svůj klid a schopnost vše jen pozorovat a jednat přirozeně. 4asem odkládáme i samotnou meditaci. To děláme ve chvíli, kdy odevzdáváme způsoby a principy. A vše má svůj čas a vše zraje a dát tomu chtění často znamená pohnojit to...